Relacja z Europejskiego Spotkania Rangersów 13.05-17.05.2014 Chorwacja
W dniach 13- 17 maja br. członkowie naszego stowarzyszenia wzięli udział w trzecim Europejskim Rangers Seminarium.
Seminarium zostało zorganizowane przez Międzynarodową Federację Rangers – IRF i Stowarzyszenie Chorwackie Rangers, pod patronatem Ministerstwa Środowiska i Ochrony Przyrody. Spotkanie odbyło się na terenie Parku Narodowego Brijuni, w Chorwacji.
Celem spotkania była wymiana doświadczeń i działań Rangersów w różnych krajach. Hasłem zaś „POŁĄCZENIE RANGERS w całej Europie – nowe początki”.
Główne cele do zrealizowania przedstawione na seminarium to:
– Rangers w Europie jako narzędzie, aby pomóc przezwyciężyć przyszłe wyzwania i narzędzia do tworzenia nowych możliwości rozwoju.
– Praca nad wzrostem liczby członków i ustanowienie nowych krajowych stowarzyszeń zawodowych.
– Poprawa współpracy pomiędzy istniejącymi stowarzyszeniami, członkowskich IRF, poprzez ciągłe tworzenie i uruchomienie wspólnych projektów i programów, a także wymiana i transfer wiedzy i doświadczeń.
Drugim tematem przewodnim szkolenia była edukacja przyrodnicza dla rożnych grup społecznych, z ukierunkowaniem działań na najmłodszych. Edukację szeroko rozumianą – np. działania w ramach EUROPARC, przedstawił Mario Schmid, jeden z kluczowych Rangersów w Niemczech, współgospodarz zeszłorocznego Junior_Ranger Camp w Parku Narodowym Las Bawarski (DE). Opowiedział on o idei Junior Rangers, rozwoju i edukacji młodzieży poprzez Obszary Chronione.
W ramach szkolenia odbyły się warsztaty terenowe – nasza ekipa wybrała się do Parku Narodowego Risnjak. Park ten, to zalesione pasmo górskie, obejmujące swym terenem źródło rzeki Kupa. Z powodu swego położenia – między Alpami a Górami Dynarskimi – żyje tu na małej powierzchni bardzo dużo gatunków roślin (w tym ok. 30 endemitów) i zwierząt. W naturalnych warunkach zobaczyć tu można niedźwiedzia brunatnego, jelenie, sarny, górskie kozice oraz białego rysia. W parku zapoznaliśmy się z techniką odławiania niedźwiedzi w pułapki i ich metodą badań. Następnie wędrując szlakami turystycznymi Parku obejrzeliśmy infrastrukturę turystyczną oraz tradycyjny sposób wyrabiania gontu z jodły. Pokaz był bardzo interesujący, gdyż każdy z uczestników mógł spróbować swoich sił w cięciu gontu.
Archipelag Brijuni jest niezwykła mieszanka dziedzictwa przyrodniczego, historycznego i kulturowego. Łagodne korzystne warunki klimatyczne i geograficzne, głęboko schowane zatoki i łatwe do obronienia podwyższone fortyfikacje, były gwarancją ciągłości działalności człowieka na wyspach od prehistorycznych czasów do dnia dzisiejszego. Na stosunkowo niewielkim archipelagu, o powierzchni około 7km2, zarejestrowano kilkaset miejsc i budynków o wartości archeologicznej i kulturalno-historycznych, które obejmują okres od pierwszych neolitycznych osad. Połowę archipelagu zajmuje park safari, drugą- zachwycające krajobrazy. Park Safari zamieszkują m. in. słonie, antylopy, gazele, zebry i lamy. Warto zaznaczyć, że historia wysp sięga czasów Rzymskich i Bizantyjskich. Tu była letnia rezydencja marszałka Tito, gdzie przyjmował ważnych gości z całego świata, w tym i z Polski.Na wyspie Veli Beijun są jego 3 pałace wszystkie udostępnione turystom. Mieliśmy okazję je obejrzeć.Brijuni to Park Narodowy z bardzo ciekawymi okazami roślinności subtropikalnej.Na wyspie są liczne tablice edukacyjne z opisami roślin.
Całą wyspę można objechać wypożyczonym na miejscu rowerem lub kolejką.
Niezwykła harmonia pomiędzy florą, fauną i człowiekiem sprawia, że tworzą one jedynego rodzaju mikroklimat niespotykany gdzie indziej.
Wyjazd na Seminarium był bardzo owocny w nawiązaniu nowych kontaktów z niespotkanymi dotąd rangersami i wymianą wspólnych doświadczeń. Wymieniliśmy się pomysłami z naszymi sąsiadami z Czech, z którymi chcemy w przyszłości ściślej współpracować. Zgłoszą się również do nas rangersi z Włoch, którzy planują przyjechać do naszych parków jako wolontariusze. W wyniku tych rozmów Rangersi z Czech zapowiedzieli się odwiedzić jesienią 2015 r. Białowieski Park Narodowy.
Comments are currently closed.